تاثیر گانودرما روی دیابت

در این مقاله بخشی از مقاله علمی منتشر شده در مجله مولکول که در ارتباط با تاثیر گانوردما روی دیابت است می پردازیم:

دیابت نوعی اختلال متابولیک است که ناشی از کمبود انسولین و اختلال انسولین است که با قند خون همراه است. امروزه دیابت به یک مشکل جدی تبدیل شده است. این بیماری دیگر مادرزادی و نادر تلقی نمی شود.

انجمن بین المللی دیابت در نسخه هشتم نقشه جهانی دیابت ، داده هایی را منتشر کرد. که براساس آن در سال 2017 تعداد بزرگسالان دیابتی در سراسر جهان (20-79 سال) به 415 میلیون نفر رسیده است. لازم به ذکر است که در سال 2000 “فقط” 151 میلیون بیمار وجود داشت. برآوردها نشان می دهد که تا سال 2045 تعداد بیماران دیابتی می تواند به 629 میلیون نفر برسد [1].

دیابت

طبقه بندی قبلی دیابت ، دو نوع از این بیماری را متمایز کرده است. تمایز این گروهها عمدتاً بر اساس وجود (نوع 1) یا عدم حضور (نوع 2) آنتی بادی ها در برابر آنتی ژنهای β سلولهای جزایر لوزالمعده است. معیار بعدی سن تشخیص سن بیمار بود. همچنین یک زیر گروه سوم حاوی مواردی از بیماران بزرگسال مبتلا به دیابت خود ایمنی نهفته (LATA).

این نوع دیابت با حضور آنتی بادی های گلوتامیک اسید دکربوکسیلاز اسید (GADA) تعریف شد. مطابق آخرین تحقیق ارائه شده توسط اهلبیت و همکاران. در سال 2018 [2] ، این بیماری شامل پنج نوع است.

نوع اول به عنوان دیابت خود ایمنی شدید (SAID) توصیف شده است. دیابت نوع 1 معمولاً در جوانان با BMI نسبتاً کم مشاهده می شود. این بیماری با ضعف کنترل متابولیک ، کمبود انسولین و حضور GADA مشخص می شود. نوع دوم نیز دیابت نوجوانان است اما GADA منفی است. این نوع ، مانند نوع 1 ، با BMI نسبتاً کم ، ترشح انسولین کم (شاخص HOMA2-B پایین) و کنترل متابولیک ضعیف مشخص می شود. دیابت نوع 2 به عنوان دیابت شدید انسولین (SIDD) تعریف شده است.

نوع سوم دیابت وابسته به سن نیست بلکه با چاقی (BMI بالا) همراه است. این نوع با مقاومت به انسولین (شاخص بالای HOMA2-IR) مشخص می شود. این بیماری به عنوان دیابت شدید انسولین (SIRD) شناخته شده است.نوع چهارم دیابت نیز با چاقی همراه است اما نه با مقاومت به انسولین. این نوع به عنوان دیابت مربوط به چاقی خفیف (MOD) تعریف شده است.

نوع پنجم دیابت در افراد مسن رخ می دهد. و خفیف تر است (تغییرات متابولیکی جزئی مشاهده می شود). بیماران مبتلا به این نوع بیماری بدون نیاز به تزریق انسولین قابل کنترل هستند. این نوع به عنوان دیابت خفیف وابسته به سن (MARD) تعریف شده است. این تقسیم بندی امکان سازگاری بهتر روش درمانی با مورد فردی را فراهم می آورد.

با این حال ، بیشتر مقالات استناد شده توسط ما مبتنی بر یک تقسیم بندی قبلی است ، بنابراین در ادامه به تقسیم دیابت به سه گروه اشاره خواهیم کرد.

روش های مختلفی برای درمان دیابت وجود دارد. چندین نوع داروی هیپوگلیسمی ، که اثرات ضد دیابتی را از طریق مکانیسم های مختلف اعمال می کنند ، در حال حاضر برای درمان دیابت مورد استفاده قرار می گیرند [3]. متفورمین که نمونه ای از biguanides است ، اولین داروی انتخابی برای دیابت نوع 2 است. این دارو با اثربخشی بالا ، کم هزینه و ایمنی مشخص می شود. درمان دیابت قندی غیر وابسته به انسولین (NIDDM) به دلیل اختلال در انسولین شامل مهار یا تأخیر در هضم کربوهیدرات روده است.

شکر ماده اصلی رژیم غذایی روزانه ما است. یکی از روشهای درمانی احتمالی مهار فعالیت α-گلوکزیداز (EC 3.2.1.20) است. نمونه ای از این داروی ضد دیابتی آکاربوز و میگللیتول است که به طور گسترده در بعضی از مناطق آسیا مورد استفاده قرار می گیرد [4].

آلفا گلوکزیداز در اپیتلیوم روده کوچک قرار دارد و برش شکاف دی سکاریدها و الیگوساکاریدها را داخل گلوکز کاتالیز می کند. تجویز مهار کننده α- گلوکزیداز ممکن است از هضم کربوهیدرات ها جلوگیری کند و بنابراین افزایش قند خون بعد از غذا را مهار کند [5]. بعلاوه ، آکاربوز به طور معکوس باعث مهار پانکراس α-آمیلاز می شود [4،6].

دیابت یک اختلال متابولیک چند عاملی است و عموماً به دلیل اختلال یا کمبود سلولهای β در لوزالمعده ایجاد می شود که بیوسنتز انسولین را کاهش می دهد و به تدریج عملکردهای بدن را خراب می کند. برخلاف غلظت گلوکز فیزیولوژیکی ، این میزان گلوکز بر تعداد بیشتری از اندام ها و بافت ها تأثیر منفی می گذارد.

به دلیل هایپرگلیسمی مزمن ، کاهش ترشح انسولین و همچنین مقاومت در برابر انسولین در حال افزایش ، سمیت گلوکز را فراهم می کند. هایپرگلیسمی یک گونه اکسیژن واکنش پذیر و گونه های نیتروژن واکنش پذیر در سلول های β تولید می کند و باعث اختلال در مکانیسم های سلولی می شود. بنابراین گلوکوتوکسیک سیستم دفاعی آنتی اکسیدانی در بدن را کاهش می دهد [62].

دارو درمانی با استفاده از مواد طبیعی در حال حاضر می تواند به عنوان یک جایگزین بسیار امیدوارکننده در آینده برای درمان مرسوم دیابت ، در نظر گرفته شود ، به خصوص در مورد بیماری مزمن هنگامی که بدن دیگر قادر به تولید انسولین کافی نیست یا وقتی نمی تواند از انسولین تولید شده به طور مؤثر استفاده کند.
این مقاله مروری کوتاه چشم انداز ، پیشرفت های اخیر ، و چالش های عمده قارچ های دارویی Ganoderma را با اشاره به فعالیت ضد دیابتی آنها بررسی میکنیم. فعال ترین مواد تشکیل دهنده گانودمرا ، پلی ساکاریدها و تری تری پنوئیدها هستند. ما امیدواریم که این بررسی برخی از مبانی نظری و الهام بخش برای مطالعه مکانیسم و فعالیت زیستی این ترکیبات را ارائه دهد.
با توجه  محدودیت های زیاد مربوط به استفاده از داروهای ضد دیابتی مصنوعی موجود ، در حال حاضر دانشمندان به دنبال راه حل های طبیعی است. یکی از آنها می تواند استفاده از داروهای مبتنی بر قارچ هایی مانند گانودرما باشد. حدود 300 گونه از جنس گانودرما شناسایی شده اند که بیشتر آنها بطور طبیعی در مناطق گرمسیری مشاهده می شوند [12]. قارچ های متعلق به این خانواده به طور کلی در میان قارچهای خوراکی ذکر نشده است ، زیرا  میوه آنها چوب پنبه ، ضخامت ، سختی زیاد و عدم وجود بافت گوشتی است  [13].
قارچهای متعلق به گونه های گانودرما کاربردهای گسترده ای در طب طبیعی ، به ویژه در طب سنتی چینی دارند. آنها نه تنها برای دیابت بلکه در درمان سایر بیماریهای مزمن مانند نفریت ، فشار خون بالا ، آرتریت ، بی خوابی و آسم نیز مورد استفاده قرار می گیرند بلکه دارای اثرات ضد سرطانی ، ضد هپاتوتوکسیک و سیستم ایمنی هستند [14،15،16] گونه های های G. lucidum و G. sinense به خصوص محبوبیت زیادی دارند اگرچه گونه های دیگری مانند G. capense ، G. cochlear و G. tsuage نیز در درمان استفاده می شوند.
گونودرما کامل ترین گونه مورد مطالعه G. lucidum است که به زبان چینی “Ling-Zhi” ، ژاپنی “Reishi” و کره ای “Yeongji” نامیده می شود. محصولات غذایی با افزودن این قارچ به عنوان افزایش نشاط و ماندگاری توصیف می شوند [17]. از عصاره ها و ترکیبات شیمیایی جداگانه برای تهیه داروها استفاده می شود [18،19،20،21].
با تجزیه و تحلیل نتایج منتشر شده در رابطه با استفاده از مواد و عصاره های حاصل از قارچ های گانودرما به عنوان مواد ضد دیابتی ، می توان نتیجه گرفت که دو گروه از ترکیبات از همه مهمتر هستند: پلی ساکاریدها و ترپنوئیدها ، بنابراین فعالیت ضد دیابتی آنها مورد بحث قرار خواهد گرفت.
پلی ساکاریدها 10 تا 50٪ ماده خشک  اندام بارده L. lucidum را تشکیل می دهند. محتوای پلی ساکاریدها متفاوت است و بستگی به بستر رشد دارد [39]. بیش از 200 پلی ساکارید مختلف از اسپورهای G. lucidum ، بدن میوه و میسلیوم ، از جمله β-d-گلوکان ، α-D- گلوکان ، α-d-mannans و پروتئین پلی ساکارید جدا شد [27،40]. اثر بیولوژیکی گلوکان به اندازه ، میزان انشعاب ، محلول در آب بودن ، تعداد شاخه های جانبی و طول زنجیره های جانبی بستگی دارد.
پلی ساکاریدهای استخراج شده از میوه G. lucidum (Gl-PS) به ترتیب از رامنوز ، زایلوس ، فروکتوز ، گالاکتوز ، مانوز و گلوکز با نسبت های مولی 0.793: 0.964: 2.944: 0.167: 0.384: 7.94 تشکیل شده اند.
 پلی ساکاریدهای G. lucidum به طور قابل توجهی آنزیم هایی نظیر iNOS ، p66Shc ، منگنز سوپراکسید دیسموتاز ، اکسید نیتریک اکساید سنتاز و گلوتاتیون پراکسیداز را به طور قابل توجهی تنظیم می کنند (طرح 1 ، جدول 2).
ترپنها متعلق به بزرگترین طبقه متابولیت های ثانویه با خواص بیولوژیکی متنوع است. آنها از واحدهای ایزوپرن که به روشهای مختلف به یکدیگر متصل هستند ساخته شده اند. ترپنها خودشان هیدروکربن هستند. با این حال ، آنهایی که حاوی گروههای عملکردی هستند terpenoids نامیده می شوند. بسته به تعداد واحدهای ایزوپرن ، ماوتوترپن ها ، سسكواترپن ها ، دیترپن ها ، سسترپن ها ، تری تپه ها ، تتراسپن ها و پولترپن ها را از هم متمایز می كنیم. مطالعات قبلی در مورد خواص ضد دیابتی تری پنتوئیدها با مهار چنین آنزیمی هایی چون آلدوز ردوکتاز ، α-گلوکزیداز و ردوکتاز HMG-CoA (HMGR) همراه بوده است (جدول 3).
کار قبلی حاکی از آن است که بیش از 140 تریپنوپنوئید از قارچ گانودرما جدا شده اند. جالب اینجاست که تاکنون 15 تریپنوپنوئید در یک گونه ، G. lucidum [32] شناسایی شده است. تریترپن ها در ساختار خود دارای شش واحد ایزوپرن هستند. آنها به طبقه اصلی متابولیت های ثانویه تعلق دارند. آنها از مسیر بیوسنتز اسکالن آمده اند. استریترپنوئیدها از لحاظ ساختاری یادآور هورمونهای استروئیدی هستند ، بنابراین گمانه زنی می شود که مکانیسم عملکرد آنها با عناصر پاسخ دهنده گلوکوکورتیکوئیدها (GRE) مرتبط است.
اتصال به GRE پروتئین های ضد التهابی را سرکوب می کند و بیان پروتئین های ضد التهابی را افزایش می دهد. از آنجا که تریپن ها از نظر طبیعت لیپوفیلی هستند ، می توانند به غشای سلولی متصل شوند ، از این طریق بر روان بودن آنها تأثیر می گذارد ، که به نوبه خود ممکن است فراهمی زیستی آنها را محدود کند. با این حال ، به طور تجربی مشخص شده است که تری پنتوئیدها به غشای سلولی و سد خونی- مغزی نفوذ کرده و در کبد ، سیستم گردش خون و سایر بافت ها تجمع می یابند [59].
روند خطرناک بعدی که در طول دیابت مشاهده شده است ، آپوپروز سلولهای β است. اگرچه مکانیسم اساسی آپوپتوز سلولهای β در T2DM پیچیده و مورد بحث است [63] جلوگیری از آپوپتوز سلولهای β و عناصر مرتبط با آن یک رویکرد اساسی برای درمان T2DM است. پلی ساکارید PSG-1 از گانودمرا آتروم در حیوانات دیابتی به طور قابل توجهی قند خون ناشتا ، انسولین پلاسما ، و بیان Bax را کاهش داده و بیان Bcl2 را در موشهای چربی بالا در موشهای صحرایی دیابتی ناشی از STZ کاهش داد.
همچنین پلی ساکاریدهایی از G. lucidum بطور معنی داری تنظیم شده Bcl-2 و Bax و caspase 3 در سلولهای لوزالمعده را نسبت به حیوانات دیابتی STZ تنظیم کردند. نتایج نشان می دهد که پلی ساکارید از G. lucidum با مهار آپوپتوز سلول های β در موشهای صحرایی دیابتی ، یک پتانسیل کاهش قندی را اعمال می کند.
پپتیدوگلیکان های G. lucidum ganoderan A و ganoderan B ترشح انسولین را تقویت می کنند ، در حالی که به Ca2 اجازه می دهند تا درون سلولهای β جزایر جریان یابد. به نوبه خود ، مکانیسم عملکرد β- هتروپلی ساکارید F31 ممکن است مربوط به تنظیم ت تنظیم کننده گلوکز AMPK-AMPK ، بهبود مقاومت به انسولین و کاهش نسبت چربی به وزن اپیدیدیمال باشد.
فعالیت کاهش دهنده قندی پلی ساکاریدهای G. lucidum همچنین با تنظیم بیان چندین آنزیم کلیدی در مسیر متابولیسم گلوکز کبدی ، مانند گلوکوکیناز ، گلوکز-6-فسفاتاز ، گلوکز-6-فسفات دهیدروژناز ، فسفوئنولپیروات کربوکسیکیناز ، فروکتوز ، 6 -bisphosphatase ، phosphofstrucokinase ، و گلیکوژن سنتاز مرتبط است[32].
کربوهیدراتهابه طور طبیعی به مونوساکاریدها ، مانند گلوکز و فروکتوز هضم می شوند. این مونوساکاریدها به راحتی توسط روده کوچک قابل جذب بوده و به گردش خون منتقل می شوند. جذب الیگوساکاریدها با فعالیت α-گلوکوزیداز در روده کوچک ارتباط دارد [62]. این آنزیم به طور موثری توسط چندین تری پنووئید گانودرما مهار می شود (جدول 3).

Mushrooms of the Genus Ganoderma Used to Treat Diabetes and Insulin Resistance

. 2019 Nov; 24(22): 4075.

Pharmacotherapy using natural substances can be currently regarded as a very promising future alternative to conventional therapy of diabetes mellitus, especially in the case of chronic disease when the body is no longer able to produce adequate insulin or when it cannot use the produced insulin effectively.

This minireview summarizes the perspectives, recent advances, and major challenges of medicinal mushrooms from Ganoderma genus with reference to their antidiabetic activity.

The most active ingredients of those mushrooms are polysaccharides and triterpenoids. We hope this review can offer some theoretical basis and inspiration for the mechanism study of the bioactivity of those compounds.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6891282/


برچسب ها

خرید قارچ گانودرما، فروش قارچ گانودرما، فروش عمده قارچ گانودرما، قرص قارچ گانودرما، طرز تهیه دمنوش قارچ گانودرما، عصاره قارچ گانودرما،‌ سایت اصلی گانودرما، تولید کننده گانودرما، تولید کننده گانودرما در ایران، فروشنده گانودرما، فروشنده گانودرما، تلفن فروشنده گانودرما، آیا گانودرمای تولید شده در ایران اصل است؟، صادرات قارچ گانودرما،‌ کشت قارچ گانودرما، عمل آوری قارچ گانودرما، فرِآوری قارچ گانودرما، کشت مصنوعی گانودرما، گانودرمای طبیعی، محل فروش قارچ گانودرما، گانودرما از کجا بخریم، قهوه گانودرما را از کجا بخریم،شرکت تولید قارچ گانودرما در ایران، روش تهیه کرم گانودرما، نمایندگی قارچ گانودرما، نمایندگی فروش قارچ گانودرما در کرج، کلاهبرداری گانودرما، مرکز خرید گانودرما اصل، شرکت تولید قارچ گانودرما در کرج، شرکت تولید قارچ گانودرما در تهران، فروش گانودرما، خرید قارچ گانودرما، خرید گانودرما، فروش قارچ گانودرما،‌ خرید قارچ گانودرما تازه،‌ کپسول گانودرما، گانودرمای اصل، محل فروش قارچ گانودرما،‌ خرید قارچ گانودرما در ایران،محل فروش قارچ گانودرما،‌ خرید قارچ گانودرما، خرید کپسول گانودرما،‌ قیمت قارچ گانودرما در ایران،‌ قیمت قهوه گانودرما،‌ قیمت قارچ گانودرما،‌ قیمت قارچ گانودرما در ایران،‌ پرورش و فروش مستقیم قارچ گانودرما لوسیدوم و انواع قارچ‌های دارویی زیر نظر جهاد کشاورزی و با مجوز رسمی، نمایندگی فروش قارچ گانودرما در ایران، بزرگترین عرضه کننده قارچ گانودرما لوسیدوم در ایران، تاثیر گانودرما روی میل جنسی،‌ تاثیر گانودرما روی روح و روان،‌ راهنمای جامع خرید گانودرما و قهوه گانودرما، گانودرمای اصل و دارای مجوز را از کجا تهیه کنیم؟، روش مصرف گانودرما و عوارض آن چیست؟ ، شامپو و صابون گانودرماچیست؟، خرید اینترنتی گانودرما لوسیدوم، تولید و عرضه قارچ گانودرما لوسیدوم زیر نظر متخصصان مجرب،‌ قارچ خالص گانودرما لوسیدوم پرورشی مطمئن‌ترین و به صرفه‌ترین نوع گانودرما،‌ مرغوب ترین کیفیت قارچ گانودرما ، فروش پستی و اینترنتی قارچ گانودرما لوسیدوم با قیمت مناسب در تهران و کرج، گانودرما برای فشار خون، گانودرما برای درمان زگیل تناسلی، مرکز فروش و مشاوره رایگان تمامی محصولات اصلی قهوه و قارچ گانودرما در تهران، خرید قارچ گانودرمادیجی کالا، مرغوب ترین کیفیت قارچ گانودرما ،‌ خرید قهوه فوری سوپریم دکتر بیز،  خرید  اینترنتی قارچ گانودرما لوسیدوم، قارچ گانودرما برای مصارف درمانی، فروش قارچ گانودرما لوسیدوم ارسال به سراسر کشور، فروش و پخش قارچ گانودرما (صد درصد خالص) پخش در تمامی استان های کشور،‌ قارچ دارویی گانودرمابا کافه موکا، خرید قارچ گانودرما لوسیدوم خالص ، خرید پودر قارچ گانودرما لوسیدوم خالص،‌ نماینده رسمی فروش قارچ گانودرما (اصل و با تائیدیه سازمان غذا و دارو کشور )، فروش کپسول گانودرما، فروش کپسول قارچ گانودرما، خرید قارچ ریشی، خرید ریشی،‌ فروش ریشی، پودر گانودرما، پودر گنودرما فروش ویژه انواع قارچ های دارویی، گانودرما، شیتاکه، قیمت قارچ گانودرما در ایران، قیمت کپسول قارچ گانودرما،‌ فروش عصاره گانودرما. پودر گانودرما، اسلایس گانودرما، گانودرما تازه، درمان زگیل تناسلی، خرید قرص گانودرما، خرید گانودرما در اصفهان، خرید گانودرما در شیراز، خرید گانودرما در یزد، خرید گانودرما در کرج، قیمت کپسول گانودرما،‌مضرات قارچ گانودرما،‌ قیمت قارچ گانودرما در ایران، خرید قهوه گانودرما، طبع گانودرما، گانودرمای ژاپنی، گانودرمای اصل، گانودرمای اصل، محل فروش قارچ گانودرما،‌ خرید قارچ گانودرما در ایران با بهترین قیمت،‌ پادشاه گیاهان، گیاه پادشاهان،‌ نحوه مصرف قهوه گانودرما برای زگیل تناسلی، بزرگترین پرورش دهنده و عرضه کننده قارچ گانودرما در کشور،‌ قارچ گانودرما لوسیدوم، فروش و پخش قارچ گانودرما (صد درصد خالص)،‌ عرضه مستقیم شربت قارچ کامبوجا درجه یک و با کیفیت عالی،‌ نحوه مصرف قهوه گانودرما،‌ قهوه گانودرما دکتر بیز، روش های مصرف گانودرما، کاهش فشار خون با قارچ،‌ کاهش فشار خون با گانودرما، شیتاکه دکتر مهدیزاده، عصاره گانودرما،  گانودرما دکتر مهدیزاده،  گانودرمای جنگلی، قهوه گانودرما، گانودرمای اصل،  گیاه جاودانگی،  انواع گانودرما، خرید گانودرما، خرید گانودرما در تهران، خرید گانودرما در مشهد، داروی جاودانگی، درمان سرطان، عصاره گانودرما، فیلم روش مصرف گانودرما،‌ فروش قرص گانودرما، فروش کپسول گانودرما، فروش گانودرما، قرص گانودرما، کپسول گانودرما، گیاه ضد سرطان،‌ قرص ضد سرطان، داروی ضد پیری، خرید ریشی،‌ فروش ریشی، خرید گنودرما، فروش گنودرما، پودر شیتاکه، پودر گنودرما فروش ویژه انواع قارچ های دارویی، فروش کپسول گانودرما، خرید کپسول گانودرما، خرید کپسول گانودرمادر تهران، پخش کپسول گانودرما، خرید و فروش کپسول گنودرما، کپسول اصل گانودرما، قرص گانودرما، قرص گنودرما، قرص اصلی گانودرما، خرید کپسول گانودرما در ایران، داروخانه کپسول گانودرما،

خرید و فروش گانودرما، اصل ماشمیکس، قرص ماشمیکس، قرص گنودرما،

زمان مصرف قارچ گانودرما،  بهترین زمان مصرف قهوه گانودرما، طریقه مصرف قارچ گانودرما برای دیابت،‌ تاثیر گانودرما روی کچلی، تاثیر گانودرما روی بی خوابی،‌ تاثیر گانودرما روی خودکشی، تاثیر گانودرما روی افسردگی،نحوه مصرف قهوه گانودرما،‌ مقدار مصرف قهوه گانودرما در روز،‌ طریقه مصرف گانودرما برای پیسی،‌ طريقه استفاده قارچ گانودرما،‌  طریقه مصرف گانودرما برای زگیل تناسلی،

بهترین زمان مصرف قارچ گانودرما،‌ بهترین روش مصرف گانودرما،‌ عوارض قهوه گانودرما،‌ اطلاعات قهوه گانودرما،‌ طریقه مصرف قهوه گانودرما برای لاغری،‌ طرز مصرف گانودرما، قهوه گانودرما را از کجا تهیه کنیم، خرید قهوه گانودرما،خرید قهوه گانودرما دیجی کالا،‌ خرید قهوه گانودرما در مشهد،‌ خرید قهوه گانودرما در اصفهان، قیمت قهوه گانودرما بیز،‌ قیمت قهوه گانودرما در بازار،‌ نمایندگی قهوه گانودرما، قیمت گانودرما در ایران،‌ قهوه گانودرما را از کجا تهیه کنیم،‌ قیمت پودر قارچ گانودرما،‌ قیمت+قارچ+دارویی+گانودرما،‌ مرکز فروش قارچ گانودرما،‌ قیمت گانودرما در ایران،‌ خرید قارچ گانودرما در تهران،‌ قیمت قارچ گانودرما،‌ قیمت قارچ گانودرما در ایران،‌ قیمت کپسول قارچ گانودرما،‌اطریقه مصرف قارچ گانودرما برای دیابت،  مقدار مصرف قهوه گانودرما در روز، طریقه مصرف گانودرما برای پیسی، بهترین زمان مصرف قهوه گانودرما،‌ طریقه مصرف گانودرما برای زگیل تناسلی،‌ طرز تهیه قهوه گانودرما،‌ طریقه مصرف قهوه گانودرما برای لاغری،‌ فیلم نحوه مصرف قارچ گانودرما،

فروش قارچ گانودرما در شیراز، فروش قارچ گانودرما در اصفهان، فروش قارچ گانودرما در تبریز، فروش قارچ گانودرما در مشهد، فروش قارچ گانودرما در کرمان، فروش قارچ گانودرما در یزد،‌ فروش قارچ گانودرما در همدان،‌ فروش قارچ گانودرما در کرج،‌ فروش قارچ گانودرما در تهران،‌ فروش قارچ گانودرما در رشت،‌ فروش قارچ گانودرما در ساری،‌ فروش قارچ گانودرما در گرگان،‌ فروش قارچ گانودرما در شیراز،‌ فروش قارچ گانودرما در یزد،‌ فروش قارچ گانودرما در اهواز،‌

خرید قارچ گانودرما در شیراز، خرید قارچ گانودرما در اصفهان، خرید قارچ گانودرما در تبریز، خرید قارچ گانودرما در مشهد، خرید قارچ گانودرما در کرمان، خرید قارچ گانودرما در یزد،‌ خرید قارچ گانودرما در همدان،‌ خرید قارچ گانودرما در کرج،‌ خرید قارچ گانودرما در تهران،‌ خرید قارچ گانودرما در رشت،‌ خرید قارچ گانودرما در ساری،‌ خرید قارچ گانودرما در گرگان،‌ خرید قارچ گانودرما در شیراز،‌ خرید قارچ گانودرما در یزد،‌ خرید قارچ گانودرما در اهواز،‌

چگونه قارچ گانودرما را مصرف کنیم؟، عوارض مصرف قارچ گانودرما، عوارض مصرف قارچ گنودرما،

مضرات مصرف قارچ گانودرما، مضرات مصرف قارچ گنودرما،مزایای مصرف قارچ گانودرما، مزایای مصرف قارچ گنودرما،

قیمت قارچ گانودرما در شیراز، قیمت قارچ گانودرما در اصفهان، قیمت قارچ گانودرما در تبریز، قیمت قارچ گانودرما در مشهد، قیمت قارچ گانودرما در کرمان، قیمت قارچ گانودرما در یزد،‌ قیمت قارچ گانودرما در همدان،‌ قیمت قارچ گانودرما در کرج،‌ قیمت قارچ گانودرما در تهران،‌ قیمت قارچ گانودرما در رشت،‌ قیمت قارچ گانودرما در ساری،‌ قیمت قارچ گانودرما در گرگان،‌ قیمت قارچ گانودرما در شیراز،‌ قیمت قارچ گانودرما در یزد،‌ قیمت قارچ گانودرما در اهواز،‌

نمایندگی فروش قارچ گانودرما در شیراز، نمایندگی فروش قارچ گانودرما در اصفهان، نمایندگی فروش قارچ گانودرما در تبریز، نمایندگی فروش قارچ گانودرما در مشهد، نمایندگی فروش قارچ گانودرما در کرمان، نمایندگی فروش قارچ گانودرما در یزد،‌ نمایندگی فروش قارچ گانودرما در همدان،‌ نمایندگی فروش قارچ گانودرما در کرج،‌ نمایندگی فروش قارچ گانودرما در تهران،‌ نمایندگی فروش قارچ گانودرما در رشت،‌ نمایندگی فروش قارچ گانودرما در ساری،‌ نمایندگی فروش قارچ گانودرما در گرگان،‌ نمایندگی فروش قارچ گانودرما در شیراز،‌ نمایندگی فروش قارچ گانودرما در یزد،‌ نمایندگی فروش قارچ گانودرما در اهواز،‌فروش قارچ گانودرما در ایران، تاثیر گانودرما روی پرستات،‌ تاثیر گانودرما روی پروستات، تاثیر گانودرما روی Prostate، تاثیر گانودرما روی سرطان پرستات،‌تاثیر گانودرما روی عفونت پرستات،

درمان زگیل تناسلی،‌درمان زگیل تناسلی با قارچ، درمان زگیل تناسلی با شیتاکه، درمان زگیل تناسلی با ماشمیکس، درمان زگیل تناسلی با گانودرما،

مرکز فروش قارچ گانودرما،‌ قیمت پودر قارچ گانودرما،‌ قیمت گانودرما در ایران،‌ قارچ گانودرما را از کجا تهیه کنیم،

تاثیر گانودرما روی بیماری های کلیه، تاثیر گانودرما روی سنگ کلیه، تاثیر گانودرما روی عفونت کلیه، تاثیر گانودرما روی دفع پروتین کلیه، تاثیر گانودرما در افزایش طول عمر، تاثیر گانودرما روی پیری، تاثیر گنودرما در افزایش طول عمر،‌تاثیر شیتاکه در افزایش طول عمر،

تاثیر گانودرما روی ویتیلیگو،‌‌ تاثیر گنومیکس روی ویتیلیگو، تاثیر ماشمیکس روی ویتیلیگو، تاثیر قارچ روی ویتیلیگو،‌ تاثیر گانودرما روی پیسی،

تاثیر گانودرما روی میل جنسی،‌تاثیر ریشی روی میل جنسی، تاثیر گانودرما روی تمایل جنسی، تاثیر گانودرما روی شهوت، تقویت میل جنسی با کمک قارچ گانودرما،  داروی طبیعی برای تقویت میل جنسی،  تقویت میل جنسی با کمک قارچ ها،  تقویت میل جنسی با کمک قارچ کامبوچا،  تقویت میل جنسی با کمک قارچ گنودرما،‌تاثیر گانودرما روی شهوت،

 تاثیر گانودرما روی کبد،‌ تاثیر گنودرما روی کبد،‌ تاثیر ریشی روی کبد،‌ تاثیر قارچ جاودانگی روی کبد، تاثیر قارچ های دارویی روی کبد،

تاثیر گانودرما روی سرطان پروستات، تاثیر گانودرما روی سرطان مثانه، گانودرما لوسیدوم، قارچ گانودرما لوسیدوم چیست،‌ طریقه مصرف قارچ گانودرما، قارچ گانودرما را کجا بفروشیم، فروش عمده قارچ گانودرما،

مقالات مرتبط رو حتما ببینید